Katrin CV

KOULUTUS

PIETARIN EUROOPPALAINEN YLIOPISTO. 2012.
Kansainvälinen maisteriohjelma Venäjän ja Euraasian tutkimuksesta.

LAPIN YLIOPISTO. Yhteiskuntatieteiden kandidaatti. 2010.

Pääaineena kansainväliset suhteet, sivuaineina julkisoikeus sekä venäjän kieli ja kulttuuri. Maisteriopinnot ovat kesken.


HERZENIN VALTIOLLINEN PEDAGOGINEN YLIOPISTO. PIETARI, VENÄJÄ.
Venäjän kieli ja kulttuuri 2/2009- 6/2009

VENÄJÄN JA ITÄ-EUROOPAN TUTKIMUSLAITOS, ALEKSANTERI-INSTITUUTTI. 
Maisterikoulu 2009- 

TORNION YHTEISLYSEON LUKIO. EUROLUKIO-LINJA. 2006.
Ylioppilas

TYÖKOKEMUS

SUOMEN EDUSKUNTA.

Kansanedustaja 22.04.2015 -

Suuri valiokunta (jäsen) 09.06.2015 - 
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 - 
Lakivaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 
Talousvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 - 
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015 - 
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 - , (Puheenjohtaja) 16.06.2015 - 
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 16.06.2015 -

TEMPNOR OYJ.

Yrityskoordinaattori. 11/2014-02/2015


ULKOASIAINMINISTERIÖ.HELSINKI.

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrysen lehdistöavustaja 12/2010-06/2011

JOULUPUKIN PÄÄPOSTI (ITELLA OYJ). NAPAPIIRI, ROVANIEMI.
Sesonkityöntekijä, postitonttu 06/2007- 01/2010

HESBURGER (JHS PERSONEL OY/NICOBURGER OY). TORNIO.
Pikaruokalatyöntekijä 05-08/2006, 06-07/2005

TORNION 4H-YHDISTYS RY.
Leikkikenttäohjaaja 06-07/2004

KEMIN KAUPUNGINTEATTERI.
Muusikko 01-05/2004

LUOTTAMUSTOIMET

SUOMI-VENÄJÄ-SEURA.

Puheenjohtaja 01.01.2016 -

SUOMEN YK-LIITTO.

Puheenjohtaja 01.01.2016 -

TORNION KAUPUNKI.
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja                         2013-
Nuoriso- ja kulttuurilautakunta                                  2009-2012

LAPIN YLIOPISTO.

Hallitus                                                                       10/2010-12/2011 
Yliopistokollegio                                                         01/2010- 10/2010
Yhteiskuntatieteiden tiedekuntaneuvosto                2008- 2009

  • varajäsen                                                                 2010-2011

LAPIN YLIOPISTON YLIOPPILASKUNTA.

Hallituksen puheenjohtaja                                         2010
Laky oy, Lyyli oy, LYY- kiinteistö oy                           4/2010-6/2012 
• hallituksen jäsen
Edustajiston jäsen                                                     2007- 2009
Politiikkatieteilijöiden ainejärjestö P.S.C. Inter
• puheenjohtaja                                                         5/2007-5/2008
• varapuheenjohtaja & julkaisuvastaava                    1/2007-5/2008

KESKUSTAPUOLUE. 
Puoluevaltuusto                                                        6/2010-6/2012 

KESKUSTANUORET.
Liittohallitus                                                             2010-2011 
Lapin Keskustanuoret
• puheenjohtaja                                                      2010-9/2011 
• johtokunnan jäsen                                                2008- 2009

ROVANIEMIEN KESKUSTAOPISKELIJAT.
Johtokunnan jäsen                                                  2007- 2008

LAPIN POHJOLA-NORDEN.
Piirihallituksen jäsen                                               2010-2011


KIELITAITO
Suomi- äidinikieli
Ruotsi- erinomainen
Englanti- erinomainen
Venäjä- hyvä
Ranska- tyydyttävä

 

KOULUTUKSIA

Politiikan Akatemia. Keskustanuoret.               05/2007- 11/2007
Vaikuta. Nyt. Maaseudun sivistysliitto.             05/2007- 12/2008


MUUTA

Hygieniapassi. Elintarviketurvallisuusvirasto.   19.05.2006