3.3.2023
Sie päätät, jatkuuko työ!
Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.

On ollut suuri kunnia edustaa Lapin ihmisiä ja maakuntaa valtiopäivillä.
Lappihan on valtavan monipuolinen. On Suomen suurimpia suojelualueita, koskematonta erämaata ja kansallispuistoja.
Työtäkin tarvitaan ja maakuntamme elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista kuin kaupastakin. Elinkeinot eivät voi olla päällekkäin, mutta rinnakkain.
Seuraavan eduskunnan keskeisimpiä tehtäviä on talouden tasapainottaminen.
Kansanedustajat ajavat Suomen edun lisäksi vaalipiirinsä asioita.
Lapissa valtatie 4 Simon ja Oulun välillä tulee risteyksiä myöden parhaillaan kuntoon. Raide Ruotsiin sähköistetään ja Ajoksen satamaa syvätään. Seuraavalla vaalikaudella on saatava uusia isoja hankkeita liikkeelle, joista esimerkiksi Kolarin raide vaatii sähköistämistä sekä Käsivarren tie kunnostamista ja monet Itä-Lapin tärkeä hankkeet eteenpäin viemistä.
Tällä viikolla eduskunta hyväksyi Lapin ja Etelä-Savon maakunille lainsäädännön ylläpitää kahta ympärivuorokauden päivystävää keskussairaalaa ja tähän myös rahoituksen. Lain maaliin vieminen vaati lähes kaksi vaalikautta, mutta uskallanpa sanoa, että ilman Savonlinnasta ja Kemi-Torniosta valittuja edustajia ja laajaa yhteistyötä ei olisi asia edennyt.
Olen kokenut politiikassa nousuja ja laskuja. En siis hetkahda aivan vähästä. Kaikki eletty ja koettu on koulinut minusta entistäkin sinnikkäämmän ja sitkeämmän Lapin edun ajajan.
Sie päätät, jatkuuko työ!
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää19.2.2023

Metsien käytöstä käydään jatkuvaa keskustelua. Usein suojelua tarjotaan kaiken kattavaksi ratkaisuksi, joka turvaa monimuotoisuuden, ilmastovaikutukset ja jopa taloudenkin.
Lue lisää