28.8.2020
Huumeiden käytön lisääntymiseen on reagoitava tiukasti
Myös Suomessa on samasta merkkejä. Huumeiden käyttö kasvaa suurten kaupunkien lisäksi koko Suomessa. Huumeet ovat läsnä yhä pienemmissä suomalaisissa kaupungeissa, joista ne etenevät edelleen yhä pienempiin kuntiin. Samaan aikaan käytön yleistymisen kanssa yhä nuoremmat joutuvat huumeiden kanssa tekemisiin.

Seuraan säännöllisesti kansainvälistä mediaa. Ruotsissa ykköspuheenaiheita on valitettavasti jo pitkään ollut huumeisiin kytkeytyvä jengirikollisuus.
Myös Suomessa on samasta merkkejä. Huumeiden käyttö kasvaa suurten kaupunkien lisäksi koko Suomessa. Huumeet ovat läsnä yhä pienemmissä suomalaisissa kaupungeissa, joista ne etenevät edelleen yhä pienempiin kuntiin. Samaan aikaan käytön yleistymisen kanssa yhä nuoremmat joutuvat huumeiden kanssa tekemisiin.
Pelkään, että huumeongelma tulee kasvamaan, mikäli alueemme eriytyvät. Näin on käynyt myös muualla hiipuvissa teollisuuskaupungeissa, Yhdysvalloissa jopa maaseutukeskittymissä.
Ruotsissa taustalla on myös kehitys maahanmuuttajataustaisten rikollisryhmien voimistumisesta. Tilanne on siellä iso ongelma. Meidän tulee ottaa Ruotsissa nähty kehitys täydestä todesta, ettemme päädy samanlaiseen tilaan.
Suomen tulee reagoida tilanteeseen tiukasti ja valmistella jengirikollisuutta ehkäisevä toimenpidekokonaisuus.
Toimenpiteiden keskiössä tulee olla
- kansainvälinen rikollisuuden torjuntayhteistyö, etenkin pohjoismaisella tasolla
- poliisin resurssien riittävyys ja kohdentaminen niin, että erityisesti lapsia ja haavoittuvia nuoria voitaisiin suojella
- koulujen ja kotien tiivis yhteistyö terveyskasvatuksessa
- huumausainerikoksiin syyllistyneille ulkomaalaisille karkotus tulisi olla lähtökohtainen seuraus
Myös kaikkien huumeiden vaarallisuutta tulee korostaa. Huumeiden käytön rangaistavuuden poistaminen olisi aivan väärä viesti tilanteeseen.
En kannata huumeiden käytön laillistamista. Katson paremmaksi puuttua viiveettä laajenevaan huumeiden käyttöön ja sen takana olevaan järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Myös kannabiksen, etenkin nykymuotoisen vahvan kannabiksen, käyttö on terveydelle vaarallista, jonka dekriminalisointi lähettäisi väärän viestin suomalaisille nuorille.
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää