16.11.2018
Suomenmaan kolumni: Talouspuhe ei riitä vaalivoittoon
Pohjoislaidalla esimerkiksi me Suomessa olemme tehneet lukuisia vaikeita julkisen talouden uudistuksia, jotta maa olisi paremmassa kunnossa tuleville sukupolville.
Jos talous olisi huonossa kunnossa, saavat demagogit entistä enemmän käyttövoimaa.
Pelkällä menestyksekkäällä talouspolitiikalla populismia ei kuitenkaan saa kitkettyä. Tämä Keskustankin kannattaa pitää mielessä.

Italian populistihallitus on rakentanut ensimmäisen budjettinsa hiekalle. Jo valmiiksi velkainen maa on valmis lisävelkaan vastatakseen hurjiin vaalilupauksiin. Komissio piti esitystä niin utopistisena, että hylkäsi sen.
ITALIAN hallituksen muodostaneet populistipuolueet äärioikeistolainen La Lega sekä Viiden tähden liike eivät hetkahda EU-komission tiukkaa linjaa. Mitä enemmän komissio kurittaa Italian hallitusta, sitä suositumpi se on kotimaassa.
Muualla euroalueella seurataan kylmähiki otsalla saapasmaan haluttomuutta noudattaa yhteisiä sääntöjä. Jos Italia ajautuu talouskriisiin, ei euroalueella ole mahdollisuuksia auttaa niin isoa kansantaloutta Kreikan tavoin.
Italian naapurit Espanja ja Portugali ovat vaikeiden talousvuosien jälkeen päässeet kasvun uralle. Lähinaapureita ei innosta Italian härväämisestä seuraava korkojen nousu. Seuraukset ulottuvat myös muualle Eurooppaan. Pohjoislaidalla esimerkiksi me Suomessa olemme tehneet lukuisia vaikeita julkisen talouden uudistuksia, jotta maa olisi paremmassa kunnossa tuleville sukupolville. Jos talous olisi huonossa kunnossa, saavat demagogit entistä enemmän käyttövoimaa.
VUOSITUHANNEN alusta Euroopassa on uutisoitu oikean laidan populistipuolueiden noususta kautta maanosan. Maa toisensa jälkeen on saanut poliittisen järjestelmän osaksi räyhähenkiä, jotka ovat usein maahanmuutto- ja EU-vastaisia.
Mikä on perinteisten maltillisten voimien vastaus populismiin?
Kaksipuoluejärjestelmissä niin Yhdysvalloissa kuin Iso-Britanniassa perinteiset puolueet eivät ole kyenneet uusiutumaan hallitusti. Agendan ovat siepanneet puolueiden sisältä nousseet äärilaitojen kannattajat.
EUROOPASSA sosiaalidemokraatit ovat kurimuksessa lähes kaikkialla. Liike ei ole osoittanut kykyä uudistua. Populistien polarisoimassa ilmapiirissä mennään kohti äärilaitoja niin vasemmalle kuin oikealle sijoittuvissa puolueissa.
Populismin kasvualusta kumpuaa eriarvoisuudesta tai ainakin sen tunteesta.
Vihapoliitikan päämäärä on ihmisryhmien nostattaminen tosiaan vastaan. Erityisesti vierailla ihmisryhmillä pelottelu on ollut turmiollinen ja propagandisteilla toimiva taktiikka läpi historian.
LAAJA sivistys on ainoa kestävästi toimiva keino populismin vastustamiseen. Pelkällä menestyksekkäällä talouspolitiikalla populismia ei saa kitkettyä. Tämä Keskustankin kannattaa pitää mielessä. Yhdysvaltojen talous porskuttaa paremmin kuin aikoihin ja maahan valittiin silti höpöpuheista tunnettu presidentti.
Jotta keskikentän maltilliset voimat pärjäävät yhteisten asioiden hoitamisessa, vaaditaan niiltä taitoa. Populismin tielle ei pidä sortua, mutta popularisoinnin kykyä pitää olla.
Faktojen pitää olla kunnossa, mutta paketti pitää tarjoilla ymmärrettävästi. Kilpailukyky, työllisyysaste tai eurooppalainen ohjausjakso eivät kerro äänestäjille yhtään mitään. Kouluruoka, työpaikka ja metsä ehkä enemmän.
Demokratia makaa vastuullisten voimien harteilla. On meidän vastuulla, etteivät populistit kaappaa demokratiaa.
Kirjoitus on julkaistu Suomenmaan Puheenvuoro-palstalla 16.11.2018
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää