22.8.2019

Pikkukaupungeissa taotaan Suomen vienti

Seutukaupungeista puhutaan aivan liian vähän. Ne eivät mahdu Suomessa vallitsevaan ennakkoasenteeseen, että vain suurissa kaupungeissa voidaan tehdä jotain hyödyllistä ja hienoa. 

Väitän, että vain muutamien kaikkein suurimpien kaupunkien kehittämiseen tähtäävä politiikka ei palvele koko maata. Vastaväitteitä kuulee valitettavasti myös päättäjien suusta. Siinä politiikot jakavat alueet jo valmiiksi menestyviin ja menestymättömiin. 

Olin alkuviikosta Iisalmessa ja jäin miettimään seutukaupunkeja. 

Iisalmessa ja naapuripitäjä Vieremän kuvan kauniissa maastossa toimii maailmanluokan firmoja: Ponsse, Genelec ja Normet.

Kaupungit muistuttavat kovasti omaa kotiseutuani Kemi-Torniota ja monia muita vastaavia teollisuuskaupunkeja. Näissä pikkukaupungeissa taotaan Suomen vienti. 

Seutukaupungeista puhutaan aivan liian vähän. Ne eivät mahdu Suomessa vallitsevaan ennakkoasenteeseen, että vain suurissa kaupungeissa voidaan tehdä jotain hyödyllistä ja hienoa. 

Väitän, että vain muutamien kaikkein suurimpien kaupunkien kehittämiseen tähtäävä politiikka ei palvele koko maata. Vastaväitteitä kuulee valitettavasti myös päättäjien suusta. Siinä politiikot jakavat alueet jo valmiiksi menestyviin ja menestymättömiin. 

Mistä edes tulee se ajatus, että menestys voi syntyä vain tietynlaisessa ympäristössä? 

Iisalmen ja Ylivieskan kaltaisissa kaupungeissa on paikallisista lähtökohdista on rakennettu aidosti globaalit verkostot, tuloksena monenlaisia menestystarinoitakin. Paljon järkevämpää kuin ajatella, että vain suuret kaupungit voivat tuottaa jotain hyvää, on hyväksyä se tosiasia, että menestystä voi olla monenlaista ja kaikki on tarpeen.

Lopen uupunut olen puheeseen, että vain metropoleissa voi syntyä jotain uutta. Helsingistäkään ei saa maailman mittakaavassa metropolia. Mitään suurkaupunkeja Suomeen ei tule ikinä syntymään, sen kertoo jo vähäinen väkimäärämme. Siitä huolimatta pääkaupungin pitää pärjätä maailmalla. 

Suuruuden ekonomian ylikorostuminen on myös yhteiskunnan eheyttä mitä suurimmassa määrin koskeva kysymys. 

Täysin perusteettoman ylenkatsomisen ja teollisuuden kehittämättä jättämisen poliittiset seuraukset nähdään Yhdysvalloista ja Briteistä. Siinä alueet kääntyvät toisiaan vastaan, menetetään ymmärrys ja yhteenhiileen puhaltaminen. 

Tätä me ei haluta. Haluamme antaa suomalaisille ja Suomen eri alueille arvon, asuivat he minkälaisella seudulla sitten tahansa.

Tällä mennään!

Lapin yliopistoon tarvitaan varhaiskasvatuksen opettajakoulutus

19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.

 

Lue lisää
Lapin elinkeinot rinnakkain

18.3.2023

Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.

Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.

Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.

Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.

Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.

Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.

Lue lisää
Eduskuntavaalivideo: Lapin sitkeää tekoa

15.3.2023

Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.

Lue lisää
Laitetaan uutta putkeen Lapin liikennehankkeiden puolesta!

10.3.2023

Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.

Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.

 

Sie päätät, jatkuuko työ!

Lue lisää
Sie päätät, jatkuuko työ!

3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.

Lue lisää
Emme saa unohtaa, mitä Ukrainassa tapahtuu

24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.

Lue lisää

Katrista matkan varrella sanottua

"Katri palauttaa uskon tulevaisuuteen ja on luotettava valinta."

Teurajärvi Jari-Pekka Teurajärvi Jari-Pekka
» Lue lisää kommentteja Katrista