26.8.2019

Piirien yhteyshenkilöt apuna kampanjassa - lähde mukaan!

Jos haluat auttaa kampanjassa paikallisesti, voit olla yhteydessä oman piirisi yhteyshenkilöön. 

Etelä-Pohjanmaan piiri

Sari Palmu s-posti:  sari.palmu@japo.fi   puh. 0400 541 76

Jouni Mäkynen sposti:  jouni.makynen@gmail.com  , puh.044 512 6201

Irma-Liisa Viitamäki, sposti: irmaliisa.viitamaki@gmail.com  , puh. 040 5028 477

 

Helsingin piiri

Päivi Mononen-Mikkilä s-posti: paivi@lavoce.fi , puh. 050 512 0322

 

Kainuun piiri

Helena Aaltonen sposti: helena.vuokatti@gmail.com  puh. 044 710 0854

 

Karjalan piiri

Pilvi Hyttinen sposti:  pilvi.hyttinen@gmail.com   puh. 044 020 9866

 

Keski-Pohjanmaan piiri

Tuija Leivorintakorpi sposti: tuija.leivorintakorpi@gmail.com  puh. 0400 687 249

 

Keski-Suomen piiri

Teijo Peltonen s-posti:  teijo.karstula@gmail.com puh. 040 5321 762

 

Kymenlaakson piiri

Minna Lonka, sposti: minniracingteam@gmail.com   puh. 050 538 6262

 

Lapin piiri

Raija Kivilahti sposti: raija.kivilahti@ulapland.fi  puh. 040 736 5695

 

Peräpohjolan piiri

Tuija Palosaari s-posti; tuija.palosaari@tornio.fi  puh. 040 595 4475 

 

Pohjois-Pohjanmaan piiri

Mari Viljas sposti: mari.viljas@dnainternet.net , puh. 040 825 649

Johanna Vakkuri sposti: vakkuri.johanna@gmail.com  puh. 040 7713 562

Ulla Parviainen  sposti; ulla.parviainen@kuusamo.fi  puh. 040 045 4297

 

Etelä-Savon piiri

Seija Kuikka, sposti. seija.kuikka@gmail.com , puh 050 5456261

Raija Suominen, sposti: raijaporrassalmi@gmail.com , puh. 040 481 8989

 

Itä-Savon piiri

Anne Herttuainen, sposti: anne.herttuainen@keskusta.fi   puh.050 520 6042

Piiritoimisto os. Tottinkatu 15  57120 Savonlinna

 

Pohjois-Savon piiri

Marjatta Parviainen  sposti: armparviainen@gmail.com,  puh. 040 716 2709   

 

Pohjois-Savon piiri / Ylä-Savo

Marjatta Ryhänen sposti: marjatta.ryhanen@gmail.com  , puh. 044 5386 165

 

Etelä-Hämeen piiri

Sinikka Haapsamo  sposti: sinikka.haapsamo@gmail.com  , puh. 0400 950 704 

 

Pirkanmaan piiri

Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen  sposti: annakaarina.rantaviitatiainen@gmail.com puh. 050 366 4143

 

Päijät-Hämeen piiri

Jaana Niemi  sposti: jaana.niemi@keskusta.fi  , puh. 040 0788 201

 

Satakunnan piiri

Kati Kiljunen sposti: kiljunen.kati@gmail.com , puh. 045 6999 196 

 

Uudenmaan piiri

Sinikka Ekonen sposti: sinikka.ekonen@pp1.inet.fi ,   puh 050 382 2884

 

Varsinais-Suomen piiri

Anna Sirkiä, s-posti: anna.a.sirkia@gmail.com , puh. 050 917 7640

Merja Lehti , Kustavi,  sposti:  merja.lehti@live.fi  puh. 040 511 8506

Lapin yliopistoon tarvitaan varhaiskasvatuksen opettajakoulutus

19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.

 

Lue lisää
Lapin elinkeinot rinnakkain

18.3.2023

Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.

Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.

Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.

Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.

Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.

Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.

Lue lisää
Eduskuntavaalivideo: Lapin sitkeää tekoa

15.3.2023

Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.

Lue lisää
Laitetaan uutta putkeen Lapin liikennehankkeiden puolesta!

10.3.2023

Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.

Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.

 

Sie päätät, jatkuuko työ!

Lue lisää
Sie päätät, jatkuuko työ!

3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.

Lue lisää
Emme saa unohtaa, mitä Ukrainassa tapahtuu

24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.

Lue lisää

Katrista matkan varrella sanottua

”On aika tehdä muutoksen kevät. Nykyinen hallitus on epäonnistunut kaikissa suurissa hankkeissa.Vaalien jälkeen valittava eduskunta joutuu tekemään myös edellisen hallituksen tekemättä jääneet työt. Lappi ja Meri-Lappi tarvitsevat osaavia puolestapuhujia uuteen eduskuntaan Katri Kulmuni on Tornion kaupungin valtuuston puheenjohtajana perehtynyt erityisesti sekä Lapin että Meri-Lapin asioihin. Tämä tehtävä on antanut hänelle vankkaa kokemusta yhteiskunnallisten asioiden hoidosta ja tuonut myös laajasti näkyvyyttä valtakunnan politiikassa.”