23.3.2019
Perämeren pullonkaulan korjaaminen etenee Simon puolelle
Tiehanke etenee Simon puolelle ensi kesänä. Saimme läpi hallituksessa tien uudistamisen kaikkiaan 155 miljoonalla eurolla.

Perämeren kaikkein pahimman pullonkaulan korjaaminen on ollut yksi tärkeimmistä asioista kuluneella eduskuntakaudella.
Tiehanke etenee Simon puolelle ensi kesänä. Saimme läpi hallituksessa tien uudistamisen kaikkiaan 155 miljoonalla eurolla.
Kyse on yhdestä Suomen tämän hetken suurimmista liikennehankkeista. Koko 80 kilometrin matkalle Kemin ja Oulun välille tullaan rakentamaan sarja ohituskaistoja sekä keskikaidetta.
Kokonaan valmista on vuonna 2021.
Lisäksi tulen pitämään erityisesti huolta siitä, että ELY:n valmistelemasta suunnitelmasta puuttunut Simon Ranuantien ja Maksniemen tasoliittymä tullaan myös laittamaan kuntoon.
Metsä Groupin Kemin investointi tulee lisäämään rekkaliikennettä, joten risteysten kuntoon saaminen on välttämätöntä jo turvallisuussyistä.
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää