24.8.2019

Oma ympäristöystävällinen ruoka on äärettömän arvokas asia.

Amazonin sademetsien tuhot. Järkytyksen jälkeen tulee mieleen: oma ympäristöystävällinen ruoka on äärettömän arvokas asia. 

 

Haluan, että Suomessa ruoka tuotetaan jatkossakin perheviljelmien pohjalta, ympäristöllisesti kestävästi ja hajautettuna. 

 

Perheet huolehtivat paitsi itse tilasta, myös ympäristöstään - ja maaseudun elinvoimasta. 

Sillä miten meidän ruoka tuotetaan, on aivan valtaisa merkitys. 

Amazonin sademetsien tuhot. Järkytyksen jälkeen tulee mieleen: oma ympäristöystävällinen ruoka on äärettömän arvokas asia. 

Sillä miten meidän ruoka tuotetaan, on aivan valtaisa merkitys. 

Brasilia on yksi maailman suurimmista naudanlihan viejiä. Sademetsää on tuhottu valtavat määrät laidunmaan tarpeisiin. 

Aasiassa puolestaan monin paikoin eläinten olosuhteet ovat luokattoman huonot. Hintaa painetaa keinotekoisesti alas aiheuttamalla eläimille kärsimystä. Samoin työntekijöiden olosuhteet ja palkat ovat kestämättömällä tasolla.

Yhdysvalloissa on menty suuntaan, jossa hormoneilla ja geenimanipulaatiolla nostetaan lihan määrää epäluonnolliselle tasolle. Tuotantolaitokset muistuttavat tehtaita. Puhutaan 10 000 lehmän navetoissa ja 100 000 sian sikaloista.

Haluan, että Suomessa ruoka tuotetaan jatkossakin perheviljelmien pohjalta, ympäristöllisesti kestävästi ja hajautettuna. 

Perheet huolehtivat paitsi itse tilasta, myös ympäristöstään - ja maaseudun elinvoimasta. 

Lopputuloksena omaa ympäristöystävällistä, hyvää ja puhdasta ruokaa. 

Maataloutta syyllistävät tai epäarvostavat puheet kertovat enemmän niiden esittäjästä kuin mistään muusta. Annetaan suomalaiselle ruoalle ja sen tuottajalle se arvo mikä heille kuuluu. Kiitos teille!

Parannettavaa löytyy toki aina. Yksi tärkeä juttu olisi valkuaisen omavaraisuuden nostaminen! 

PS.
Täysi tuki ministerikollega Lintilän avaukselle selvittää pikaisesti mahdollisuus kieltää brasilialaisen naudanlihan tuonti Amazonin metsäpalojen takia.

Samoin tuki Lepän vetoomukseen kaupalle ja ravintoloille laittaa brasilialainen liha boikottiin.

Lapin yliopistoon tarvitaan varhaiskasvatuksen opettajakoulutus

19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.

 

Lue lisää
Lapin elinkeinot rinnakkain

18.3.2023

Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.

Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.

Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.

Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.

Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.

Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.

Lue lisää
Eduskuntavaalivideo: Lapin sitkeää tekoa

15.3.2023

Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.

Lue lisää
Laitetaan uutta putkeen Lapin liikennehankkeiden puolesta!

10.3.2023

Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.

Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.

 

Sie päätät, jatkuuko työ!

Lue lisää
Sie päätät, jatkuuko työ!

3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.

Lue lisää
Emme saa unohtaa, mitä Ukrainassa tapahtuu

24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.

Lue lisää

Katrista matkan varrella sanottua

”Olen asunut pitkään Torniossa ja tunnen sekä alueen että Katrin. Voin lämpimästi suositella osaavaa, reipasta ja kuuntelevaa Katria”