11.3.2021
Kolumni: Koronaväsymys painaa
Tällä viikolla tuli jälleen voimaan kolmen viikon poikkeukselliset rajoitustoimet. Suomi on vuoden jälkeen ajautunut taas poikkeusoloihin ja ravintolat on laitettu kiinni elinkeinovapautta rajoittamalla. Se on ollut vaikeaa, mutta välttämätöntä.
Myös Lapin ravintolat menivät kiinni, vaikka jokaisessa kunnassa ei olekaan yhtä huono tilanne koronan kanssa. Lapin koronavirustartunnat ovat pysyneet nyt hyvin hallinnassa. Etenkin Länsi-Lapin tilanteeseen eniten lienee vaikuttanut Ruotsin tiukentunut rajakontrolli. Ruotsiin ei pääse ilman koronatodistusta ja Suomeen tultaessa ohjataan testiin.
Kirjoitus on julkaistu alunperin Meän Torniolaaksossa 10.3.2021.

Tällä viikolla tuli jälleen voimaan kolmen viikon poikkeukselliset rajoitustoimet. Suomi on vuoden jälkeen ajautunut taas poikkeusoloihin ja ravintolat on laitettu kiinni elinkeinovapautta rajoittamalla. Se on ollut vaikeaa, mutta välttämätöntä.
Myös Lapin ravintolat menivät kiinni, vaikka jokaisessa kunnassa ei olekaan yhtä huono tilanne koronan kanssa. Lapin koronavirustartunnat ovat pysyneet nyt hyvin hallinnassa. Etenkin Länsi-Lapin tilanteeseen eniten lienee vaikuttanut Ruotsin tiukentunut rajakontrolli. Ruotsiin ei pääse ilman koronatodistusta ja Suomeen tultaessa ohjataan testiin.
On kuitenkin erittäin harmillista, että Lappi joutui tiukempien rajoitusten kategoriaan, vaikka meillä ei juuri tällä hetkellä olekaan tilanne kovin paha. Talvimatkailusta seuraavat mahdolliset tartuntaryppäät ja vähäinen tehohoitopaikkojen määrä siirsi maakunnan ilmeisesti vaikeimpana kategoriaan.
Olisi ollut erittäin tarpeellista, että hallitus olisi lainvalmistelussa huomioinut ei vain eri maakuntien välisen tilanteen koronavirustartunnoissa, vaan myös maakuntien sisäisen tilanteen. Vuodessa tämä olisi pitänyt onnistua.
Kerron monesti eteläsuomalaisille kollegoille, miten Lapin vaalipiiri on noin 600 kilometriä eteläisimmistä pohjoisimpaan laitaan. Se on suunnilleen sama matka kuin Oulusta on Helsinkiin. Siihen väliin mahtuu paljon erilaisia alueita ja tilanteita, niin on Lapissakin. Olisi ollut paljon parempi, että aluehallintovirastolle olisi annettu valta maakunnan sisällä katsoa, mikä koronatilanne on missäkin kunnassa. Nythän aluehallintovirasto pystyy paikallisviranomaisten kanssa päättämään esimerkiksi, onko nuorten syytä olla etäkoulussa tai, mikä on harrastusmahdollisuuksien tilanne.
Vuoden takaiseen verrattuna jokainen koronarajoitustoimi on nyt monin verroin henkisesti raskaampi. Kaikki ovat koronaan väsyneitä. Yritysten tilanne on todella vaikea. Monikaan firma ei ole saanut tukea, vaikka olisi kuinka yrittänyt hoitaa asiansa säntillisesti. Väliinputoajia on paljon ja monia todella epäinhimillisiä tarinoita kuulee.
Jokivarressa kaipaamme jo ystäviämme ja harrastuksia naapurista. Monikaan meistä ei ole päässyt rajan taakse pian vuoteen. Tuntuu surulliselta, että tilanne vain jatkuu ja jatkuu. Pelottavinta on tietenkin se, että emme tiedä, miten virus tulee edelleen muuttumaan. Tuleeko tästä pysyvä tilanne niin, että influenssarokotteen tavoin vuosittain haemme koronarokotetta?
Selvää kuitenkin on, että olemme jo pitkälti voiton puolella, vaikka vielä viimeiset taistot on tämänkin sulkutilan osalta käytävä. Rokotukset ovat käynnissä ja Suomessakin pian puoli miljoonaa ihmistä on saanut rokotteen ensimmäisen annoksen ja pian sata tuhatta toisenkin. Kyllä me selviämme, kun vielä hetken jaksamme pinnistellä. Voimia jokaiselle!
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää