16.10.2018
Keskustan varapuheenjohtaja Kulmuni: Suomen johdolla suitsitaan salakalastusta
Keskustan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Katri Kulmuni kiittää maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) sitkeää työtä EU:n maatalous- ja kalastusneuvostossa Itämeren kalastuskiintiöihin vaikuttamiseksi ja lohen salakalastuksen kitkemiseksi.

Tiedotusvälineille 16.10.2018
Keskustan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Katri Kulmuni kiittää maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) sitkeää työtä EU:n maatalous- ja kalastusneuvostossa Itämeren kalastuskiintiöihin vaikuttamiseksi ja lohen salakalastuksen kitkemiseksi.
- Suomen pitkäaikainen tavoite Itämeren meritaimenen kalastamisen kieltämisestä avomerellä toteutuu ensi vuoden alusta alkaen. Kun meritaimenen kalastusta ei ole aiemmin rajoitettu, lohen salakalastajat ovat voineet ilmoittaa nostamansa lohet väärin meritaimeniksi. Nyt kun meritaimenen kalastus kielletään, lohen salakalastus vaikeutuu, Kulmuni kiittää.
Kulmunin mukaan Itämeren lohikantojen elvyttämiseksi on äärimmäisen tärkeää, että EU-maat ja komissio nyt sitoutuivat toimenpiteisiin salakalastuksen lopettamiseksi. Lohenkalastuksen valvontaa Itämeren pääaltaalla tehostetaan, mihin Suomikin on varautunut osallistumaan lähettämällä tarkastajia.
Kulmuni kiittää myös Suomen vahvaa vaikuttamista siihen, että komission alkuperäinen esitys Itämeren lohikiintiön nostamisesta saatiin torjuttua.
- Suomi on ollut Kansainvälisen merentutkimusneuvosto ICES:n linjoilla siinä, että Itämeren lohikiintiötä tulee pienentää. Valitettavasti Suomi ja Ruotsi eivät kaksin pysty kääntämään koko komission linjaa, mutta pystyimme kuitenkin estämään komission alkuperäisen esityksen lohikiintiön kasvattamisesta. Tässä tilanteessa Suomi suoriutui EU-vaikuttamisessa hyvin keskustalaisen ministeri Lepän johdolla, Kulmuni sanoo.
Lisätietoja: Katri Kulmuni, puh. 044 2555 903
19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.
Lue lisää
18.3.2023
Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.
Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.
Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.
Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.
Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.
Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.
Lue lisää15.3.2023
Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.
Lue lisää10.3.2023
Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.
Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.
Sie päätät, jatkuuko työ!
Lue lisää3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.
Lue lisää24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.
Lue lisää