22.12.2017

Kansanedustaja Kulmuni: Kannattaako Kokoomus yksityisiä monopoleja?

TIEDOTE 22.12.2017

Meri-Lapin kunnat ovat allekirjoittamassa vuoden vaihteeseen mennessä yhteisyrityssopimusta Mehiläisen kanssa. Mehiläisen on tarkoitus tuottaa seuraavat 15 vuotta perus- ja erikoissairaanhoidon palvelut Länsi-Pohjan keskussairaalassa Kemissä.

Kansanedustaja Kulmuni on ajanut terveydenhuoltolakiin muutosta, jolla Lapin ja Etelä-Savon maakunnat voisivat myös tulevaisuudessa pitää kahta ympärivuorokautista yhteispäivystyspistettä perus- ja erikoissairaanhoitoon keskussairaaloiden yhteydessä.

Tilanne koskee ainoastaan näitä kahta maakuntaa, koska ne ovat ainoat, joissa on nykyisin kaksi sairaanhoitopiiriä ja siten kaksi keskussairaalaa.

- Tieto tästä terveydenhuoltolain muutoksesta jo ennakkoon olisi voinut ratkaista tilanteen Meri-Lapissa julkisen toimijan kannalle myös tulevaisuudessa. Keskusta oli valmis myös erillisratkaisuun Lapille, Kulmuni sanoo.

- Kokoomuksella olisi ollut mahdollisuus ratkaista Meri-Lapin yhteisyrityksen tilanne julkisen toimijan puolelle. Tätä he eivät halunneet tehdä ennen joulua käydyissä neuvotteluissa, vaikka jopa valtiovarainministeriön johto on julkisesti arvostellut Meri-Lapin siirtymistä Mehiläiselle, Kulmuni sanoo. 

- Loppu viimein tässä mitataan se, kannattaako kokoomus kuitenkin yksityisiä monopoleja?, Kulmuni kysyy.

 

Lisätietoja: Katri Kulmuni, p. 044 2555 903

Lapin yliopistoon tarvitaan varhaiskasvatuksen opettajakoulutus

19.3.2023

Opettajien ammattijärjestön Lapin piirin vaalipaneelissa 17.3. otin kantaa vaka-opettajien koulutukseen.

 

Lue lisää
Lapin elinkeinot rinnakkain

18.3.2023

Lappi on valtavan monipuolinen. On koskematonta erämaata ja Suomen suurimpia luonnonsuojelualueita.

Samalla väkiluku on hiljalleen laskenut vuosikymmeniä.

Suunnan kääntäminen onnistuu vain työn kautta.

Lappi elää niin teollisuudesta, matkailusta, maa- ja metsätaloudesta, poroista, rajakaupasta.

Meidän tehtävä on yhdistää tämä kaikki.

Tehdään työtä, jotta Lappi tarjoaa elämisen edellytykset tulevillekin sukupolville.

Lue lisää
Eduskuntavaalivideo: Lapin sitkeää tekoa

15.3.2023

Uskallan väittää, että Lappiin liittyvissä asioissa minua ei viilata linssiin. Teollisuutta puolustan ja osaan puolustaa lujaa, matkailua edistän, tajuan talouden ja luonnon reunaehdot. Osaan ottaa turpaankin. Sekin on politiikassa yllättävän tärkeä taito. Vaikeina hetkinä ei pidä jäädä maahan makaamaan, vaan sieltä on aina noustava. Osalle varmasti ärsytykseen asti puolustan kotimaakuntani ihmisten oikeutta elämäntapaansa, koulutukseen ja työllisyysmahdollisuuksiin. Tällä linjalla aion jatkaa, jos kansa suo. Sie päätät, jatkuuko työ.

Lue lisää
Laitetaan uutta putkeen Lapin liikennehankkeiden puolesta!

10.3.2023

Yhteistyöllä olemme saaneet monia tärkeitä Lapin hankkeita aikaiseksi. Valtatie 4 Oulun ja Simon välillä tulee kuntoon. Simon risteyksetkin tulevat valmiiksi. Kemin Ajoksen satama syvätään ja raide Suomesta Ruotsiin sähköistetään.

Nyt on uusien hankkeiden vuoro. Kolarin rata täytyy sähköistää, Käsivarrentie kunnostaa ja monia Itä-Lapin hankkeita saada eteenpäin.

 

Sie päätät, jatkuuko työ!

Lue lisää
Sie päätät, jatkuuko työ!

3.3.2023

Työhuoneen ovi on nyt suljettu ja kuukauden kuluttua tiedämme, saanko sen jälleen avata.

Lue lisää
Emme saa unohtaa, mitä Ukrainassa tapahtuu

24.2.2023

Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta Ukrainaan on tänään kulunut vuosi.

Lue lisää

Katrista matkan varrella sanottua

"Pitää katsoa tulevaisuuteen. Puolueen on uudistuttava vastaamaan tämänpäivän haasteisiin. Siksi uusia avauksia tekevä, yhteistyökykyinen, kuunteleva ja kansainvälisyyteen kasvanut Katri Kulmuni on ehdokkaani Keskustan puheenjohtajaksi."

Viitamäki Irma-Liisa Viitamäki Irma-Liisa
» Lue lisää kommentteja Katrista